Перейти к публикации

Армянское общество-2015-2019


travelclub

Рекомендованные сообщения

кто минусы ставит - ты кто ала? хочешь 24 апреля устроить у нас гражданскую войну? подождать до 25 апреля никак нельзя?

Я вам один умный вещь скажу, но только вы не обижайтесь.

 
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

...

И, если не дай Бог, вы всё-таки предпримете такое действие, то одним из колотящих вас буду я. И тогда не обвиняйте режим.

Извини Успех джан, я бы вместе с тобой их колотил, хоть и в принципе против такого насилия, да и колотящий из меня совсем никакой (ни практики, ни здоровья).

Надеюсь у них хватит, нет не ума, а всего лишь осторожности не вылезти в народ со своими провокационными целями в этот святой день.

Впрочем, пусть лучше их изолируют(полиция конечно) еще до планируемой провокации.

Не стоит надеяться на их благоразумие.

Нам лишее насилие ни к чему, его и так слишком много.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Извини Успех джан, я бы вместе с тобой их колотил, хоть и в принципе против такого насилия, да и колотящий из меня совсем никакой (ни практики, ни здоровья).

Надеюсь у них хватит, нет не ума, а всего лишь осторожности не вылезти в народ со своими провокационными целями в этот святой день.

Впрочем, пусть лучше их изолируют(полиция конечно) еще до планируемой провокации.

Не стоит надеяться на их благоразумие.

Нам лишее насилие ни к чему, его и так слишком много.

Изменено пользователем Успех (история изменений)

Я вам один умный вещь скажу, но только вы не обижайтесь.

 
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Какая мобилизация путинских сил. Истерика ваша к чему? 50 раз люди толкуют о значении этого дня. Это еще большой вопрос кто такие сцуки. Для меня точно не они.

Видите ли задание делают типа работают на госдеп. Такое могут писать служащие в каком -то министерстве и т.д.

Паруйр Айрикян в мантраше писал что с ними не пошли на объединение потому что они для УП проевропейские.

В общем ваши конвульсии я понимаю.

Изменено пользователем Aymon (история изменений)
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Видите ли задание делают типа работают на госдеп. Такое могут писать служащие в каком -то министерстве и т.д.

Изменено пользователем Успех (история изменений)

Я вам один умный вещь скажу, но только вы не обижайтесь.

 
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

http://www.youtube.c...h?v=HRigbhNXRjM

Любимчики Аннаджан движение ДЕМ ЕМ.

П.с. Мард ел узена вор иран зоров джан асен... Мой джан формальный.

Изменено пользователем Aymon (история изменений)
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Какая мобилизация путинских сил. Истерика ваша к чему? 50 раз люди толкуют о значении этого дня. Это еще большой вопрос кто такие сцуки. Для меня точно не они.

Видите ли задание делают типа работают на госдеп. Такое могут писать служащие в каком -то министерстве и т.д.

Паруйр Айрикян в мантраше писал что с ними не пошли на объединение потому что они для УП проевропейские.

В общем ваши конвульсии я понимаю.

Я вам один умный вещь скажу, но только вы не обижайтесь.

 
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Untitled-417.jpg

ՀԷՑ-ը չի վճարում էլեկտրաէներգիայի դիմաց. հնարավոր է, որ Հայաստանը վերադառնա 90-ականների սկիզբ

«Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը հայտնվել է իրական սնանկացման եզրին, և Հայաստանի այն տնտեսվարողները, ովքեր այս ընկերության հետ բիզնես շահեր ունեն, մտահոգված են, որ իրենք այդ սնանկացման հետևանքով կարող են տնտեսական կորուստներ ունենալ: Մասնավորապես, մի քանի փոքր հէկերի սեփականատերեր մեզ հայտնում են, որ չնայած արդեն մարտի 10-ն է, սակայն իրենք չեն ստացել հունվար ամսին ՀԷՑ-ին մատակարարած էլեկտրաէներգիայի դիմաց գումարը: Սովորաբար այդ վճարումները կատարվում են հաջորդ ամսվա 20-25-ը: Հէկերի սեփականատերերին ՀԷՑ-ից հայտնում են, որ վճարումների հարցը պարզ կլինի միայն մարտի 20-ին, և իրենց Մոսկվայից են հրահանգել վճարումներ չիրականացնել: Նշենք, որ Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր ընկերության 100 տոկոս բաժնեմասի սեփականատերը ռուսական «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ» ընկերությունն է:

Իսկ ուր է անհետանում Հայաստանի էլեկտրաէներգիա գեներացնող ընկերությունների՝ ՀԷՑ-ին մատակարարվող էլեկտրաէներգիան: Բնակչությունը կանոնավորապես կատարում է վճարումներ, նույնը վերաբերում է իրավաբանական անձանց, որովհետև չվճարումների դեպքում ՀԵՑ-ը միանգամից հոսանքազրկում է պարտք ունեցողներին: Ստացվում է, որ գումարը ՀԷՑ-ը սպառողներից ստանում է, իսկ իր մատակարարներին չի վճարում: Ո՞ւր է անհետանում այդ գումարը, կամ ինչո՞ւ է ՀԷՑ-ը որոշել չվճարել մատակարարներին:

2014 թ. հուլիսի 1-ին հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովը որոշեց բարձրացնել էլելկտրաէներգիայի սակագինը՝ 38 դրամից դարձնելով 42 դրամ 1կվտ/ժ-ի համար: Էլեկտրաէներգիան թանկացել էր նաև 2013 թ. հունիսին՝ 32 դրամից դառնալով 38 դրամ, այսպիսով, ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում էլեկտրաէներգիայի սակագինը բնակչության համար թանկացել էր 25 տոկոսով:

Անցյալ տարի որպես էլեկտրաէներգիան թանկացման հիմնավորում ասվում էր, որ ՀԷՑ-ը չի կարող աշխատել գործող սակագնի պայմաններում, և եթե սակագնի փոփոխություն տեղի չունենա, ապա ՀԷՑ-ը կհայտնվի սնանկացման եզրին, սպառողներին էլեկտրաէներգիա չի մատակարարվի, և Հայաստանը կվերադառնա 90-ականների անլույս տարիներին: Թանկացման հակառակորդները հակառակ տեսակետի էին. նրանք պնդում էին, որ ՀԷՑ-ի կուտակած պարտքի պատճառը ոչ թե ցածր սակագներն են, այլ անարդյունավետ կառավարումը, և որքան էլ սակագինը բարձրացվի, եթե համակարգում չլուծվի արդյունավետ կառավարման հարցը, միևնույն է, այն շարունակելու է պարտքով աշխատել և պարտքեր կուտակել: Անարդյունավետ կառավարման տակ հասկացվում է փողերի պարզ յուրացումը, որը տարիներ շարունակ գոյություն է ունեցել այս համակարգում, իսկ վերջին մի քանի տարիներին ավելի լայն թափ է ստացել:

Սակագնի թանկացումից 7 ամիս հետո պարզ դարձավ, որ ճիշտ էին այն պնդման կողմնակիցները, թե խնդիրը ոչ թե ցածր սակագինն է, այլ ոչ արդյունավետ կառավարումը: Ըստ ՀԷՑ-ին մոտ կանգնած աղբյուրների՝ այդ ընկերության կուտակած պարտքը մոտենում է 300 միլիոն դոլարին և շարունակում է արագ տեմպերով աճել:

Ինչ կարող է տեղի ունենալ, եթե ՀԷՑ-ը չվճարի մատակարարներին: Մասնագետները նշում են, որ այս վիճակը հավերժ շարունակվել չի կարող, քանի որ մատակարար ընկերություններն էլ իրենց հերթին ծախսեր ունեն կատարելու, իրենք էլ պետք է հարկեր ու աշխատավարձեր վճարեն, կատարեն ընթացիկ ծախսերը, իսկ նրանց արտադրած էլեկտրաէներգիայի միակ գնորդը ՀԷՑ-ն է: Հէկերի սեփականատերերն ասում են, որ եթե չվճարումները շարունակվեն, իրենք ստիպված կլինեն դադարեցնել աշխատանքը, և հնարավոր է, որ այդ դեպքում էլեկտրաէներգիայի պակասուրդ առաջանա, ու սկսվեն մասսայական անջատումներ:

Իսկ հնարավո՞ր է, որ ՀԷՑ-ը փոքր հէկերին չի վճարում, իսկ ՋԷԿ-երին և ՀԱԷԿ-ին վճարում է, որովհետև եթե հնարավոր է հէկը որոշ ժամանակ առանց մեծ գումարի աշխատեցնել՝ այստեղ ծախսերը համեմատաբար քիչ են, ապա ՋԷԿ-երի դեպքում սա ուղղակի անհնար է, քանի որ նրանք օրական տասնյակ հազարավոր խորանարդ գազ են օգտագործում, որի դիմաց չվճարելու դեպքում խնդիր կունենա գազամատակարարի հետ: Սա ևս հնարավոր է, եթե նկատի ունենանք որ ՀԷՑ-ի և «Գազպրոմ Արմենիայի» սեփականատերերը ռուսական ընկերություններ են, և դժվար թե «ԻՆՏԵՐ ՌԱՕ ԵԷՍ»-ը ցանկանա խնդիրներ ունենալ ռուսական պետական մոնոպոլիստ «Գազպրոմ» ընկերության հետ:

Ինչևէ, Հայաստանի էլեկտրաէներգիայի շուկայում սպասվում են լուրջ իրադարձություններ: Բոլորի հույսն այն է, որ ՀԷՑ-ի սեփականատերը մոտ ժամանակներս կարող է փոխվել, և նոր սեփականատերը ավելի պարտաճանաչ կլինի, քան գործողը: Բոլորը խոսում են այն մասին, որ նոր սեփականատերը լինելու է «Տաշիր» խմբի սեփականատեր Սամվել Կարապետյանը, և այս պարտքը գոյանում է միայն նրա համար, որ Կարապետյանը ոչ թե կանխիկ գումար վճարի «Ինտեր ՌԱՕ ԵԷՍ»-ին, այլ իր վրա վերցնի պարտքը վճարելու պարտավորությունը: Ռուսական կազմակերպությունը այսպես կվերցնի որոշակի գումար, իսկ Սավել Կարապետյանը, առանց գումար վճարելու, կդառնա ընկերության սեփականատեր:

http://www.1in.am/1569394.html

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • OpenArmenia Club

Любимчики Аннаджан движение ДЕМ ЕМ.

П.с. Мард ел узена вор иран зоров джан асен... Мой джан формальный.

карас вабше анунс чтас:buba:

я говорила уже про любимчиков, что их пока держит в любимчиках их отдельность, как только примкнут к этим псевдооппозиционерам, перестанут быть любимчиками.

Кстати, они это знают и всегда на таких ханрахаваках обязательно упоминают этот момент.

Лично была свидетелем.

Изменено пользователем Annajan (история изменений)
Не могу найти раздел "Экономика"...
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

«Айкакан жаманак»: В Армении хотят создать новую оппозицию?

default.jpg

Ряд непарламентских политических сил Армении в эти дни проводят активные политические консультации. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак», развивая тему.

«По поступившим сведениям, организатором встреч является глава объединения «Национальное самоопределение» Паруйр Айрикян. Последний, подтвердив в беседе с нашим корреспондентом информацию о проведении консультаций, пояснил, что во встречах принимают участие представители 7 сил: само объединение «Национальное самоопределение», «Наследие», Армянское общенациональное движение, «Свободные демократы», Учредительный парламент, Консервативная партия и «Демократическая Родина». По словам Айрикяна, встречи начались еще 9 февраля. «Они носят консультативный характер, у нас пока нет программы действий. В дальнейшем вы с ними познакомитесь посредством заявлений. Мы медленно, но последовательно пытаемся выработать общие подходы», - сказал глава объединения «Национальное самоопределение », - отмечает «Айкакан жаманак».

http://news.am/rus/news/254593.html

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

карас вабше анунс чтас:buba:

я говорила уже про любимчиков, что их пока держит в любимчиках их отдельность, как только примкнут к этим псевдооппозиционерам, перестанут быть любимчиками.

Кстати, они это знают и всегда на таких ханрахаваках обязательно упоминают этот момент.

Лично была свидетелем.

Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Особого ума не требуется чтобы осилить.

Изменено пользователем Успех (история изменений)

Я вам один умный вещь скажу, но только вы не обижайтесь.

 
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

Хеса чштем ворна игнори кнопкен энданрапес тесадаштицс корцнем.

Я вам один умный вещь скажу, но только вы не обижайтесь.

 
Ссылка на комментарий
Поделиться на других сайтах

  • SUM закрепил теме
  • SUM открепил и закрыл теме
Гость
Эта тема закрыта для дальнейших сообщений.

  • Наш выбор

    • Ани - город 1001 церкви
      Самая красивая, самая роскошная, самая богатая… Такими словами можно характеризовать жемчужину Востока - город АНИ, который долгие годы приковывал к себе внимание, благодаря исключительной красоте и величию. Даже сейчас, когда от города остались только руины, он продолжает вызывать восхищение.
      Город Ани расположен на высоком берегу одного из притоков реки Ахурян.
       

       
       
      • 4 ответа
    • В БЕРЛИНЕ БОЛЬШЕ НЕТ АЗЕРБАЙДЖАНА
      Конец азербайджанской истории в Университете им. Гумбольдта: Совет студентов резко раскритиковал кафедру, финансируемую режимом. Кафедра, финансируемая со стороны, будет ликвидирована.
      • 1 ответ
    • Фильм: "Арцах непокорённый. Дадиванк"  Автор фильма, Виктор Коноплёв
      Фильм: "Арцах непокорённый. Дадиванк"
      Автор фильма Виктор Коноплёв.
        • Like
      • 0 ответов
    • В Риме изберут Патриарха Армянской Католической церкви
      В сентябре в Риме пройдет епископальное собрание, в рамках которого планируется избрание Патриарха Армянской Католической церкви.
       
      Об этом сообщает VaticanNews.
       
      Ранее, 22 июня, попытка избрать патриарха провалилась, поскольку ни один из кандидатов не смог набрать две трети голосов, а это одно из требований, избирательного синодального устава восточных церквей.

       
      Отмечается, что новый патриарх заменит Григора Петроса, который скончался в мае 2021 года. С этой целью в Рим приглашены епископы Армянской Католической церкви, служащие в епархиях различных городов мира.
       
      Епископы соберутся в Лионской духовной семинарии в Риме. Выборы начнутся под руководством кардинала Леонардо Сантри 22 сентября.
       
      • 0 ответов
    • History of Modern Iran
      Решил познакомить вас, с интересными материалами специалиста по истории Ирана.
      Уверен, найдете очень много интересного.
       
      Edward Abrahamian, "History of Modern Iran". 
      "В XIX веке европейцы часто описывали Каджарских шахов как типичных "восточных деспотов". Однако на самом деле их деспотизм существовал лишь в виртуальной реальности. 
      Власть шаха была крайне ограниченной из-за отсутствия государственной бюрократии и регулярной армии. Его реальная власть не простиралась далее столицы. Более того, его авторитет практически ничего не значил на местном уровне, пока не получал поддержку региональных вельмож
      • 4 ответа
  • Сейчас в сети   6 пользователей, 0 анонимных, 148 гостей (Полный список)

  • День рождения сегодня

  • Сейчас в сети

    144 гостя
    Левон Казарян Krasar АРТЕМ OLD MEN luc Колючка Анчара
  • Сейчас на странице

    Нет пользователей, просматривающих эту страницу.

  • Сейчас на странице

    • Нет пользователей, просматривающих эту страницу.


×
×
  • Создать...