Jump to content
annajan

Посиделки автолюбителей: о том о сем по вождению....

Recommended Posts

2-3 минуты хватает. Это же не карбюратор и корпус движка  ссср-италия.

Далее трогаешься  не резко , тем более в москве, тем более в большой пробке.

р.с.

Воздушный фильтр надо менять  обязательно через 3-5 тысяч км.

Зимой СО-газы особенно резкие, почти как анекдот от  Армянского радио.-"глаза режет"

давно об этом читал... но все равно прогреваю.. по собственным ощущениям так лучше..пока все нормально.. по крайнем мере хотя бы до 50 греть лучше

в целом согласен.

Но, надо прогревать хотя бы 15-30 сек, в зависимости от автомобиля.

сколько себя помню, всегда так и делал. не понимал, почему я должен тратить время на прогрев при 1,5-2 тысячах оборотов, если я могу ехать с такими же оборотами. не спеша прогревая двигатель?

да и времени жалко было тупо сидеть и ждать у моря погоды.

в последние годы уже и на тахометр не смотрю.завел и поехал.

Вы меня осчастливили! А то задолбалась каждое утро слышать "сразу, чтоб не смела трогаться", "сколько прогрела? опять глхарад сделала???" ....

Ыыыыыыыыыы!!! Давадит! В 9 утра стоять на морозе и ждать, пока эта железяка прогреется (((

Вы меня осчастливили! А то задолбалась каждое утро слышать "сразу, чтоб не смела трогаться", "сколько прогрела? опять глхарад сделала???" ....

Ыыыыыыыыыы!!! Давадит! В 9 утра стоять на морозе и ждать, пока эта железяка прогреется (((

это в Ереване что ли морозы? :)

Меня больше напрягает заледенелые стекла. особенно изнутри. если снаружи я скребком ковыряю, то изнутри не получается и вот тогда хошь не хошь, а сидеть и ждать оттаивания приходится...))

Dlya togo, chtobi na moroze ne muchatsya i ne dumat pravilno ili ne pravilno gret mashinu, pokupayte webasto ili eberspacher...) I budet vam schastye..))

Меня больше напрягает заледенелые стекла. особенно изнутри. если снаружи я скребком ковыряю, то изнутри не получается и вот тогда хошь не хошь, а сидеть и ждать оттаивания приходится...))

До  морозов (а это для тебя  уже в следующем сезоне))) протирай нашатиром или "Очистителем без разводов".

Dlya togo, chtobi na moroze ne muchatsya i ne dumat pravilno ili ne pravilno gret mashinu, pokupayte webasto ili eberspacher...) I budet vam schastye..))

пэрэведи

А зачем вабше садиться в морозное авто ? )))

Поставьте дистанционный запуск двигателя хоть от пульта, хоть от таймера.

И фсё )))

• Upvote 1

А зачем вабше садиться в морозное авто ? )))

Поставьте дистанционный запуск двигателя хоть от пульта, хоть от таймера.

И фсё )))

Edited by Yamb

есть такое устройство, которое работает автономно. 

перед тем как выйти из дома,минут за 15,включаешь. греется и двигатель и салон. садишься в машину в мороз и едешь.))

а, да, знаю))) просто название не знала))) тоже думала приобрести, просто моя машина в гараже стоит, так что особого дискомфорта по прогреву не испытываю. Вот когда с работы еду- эт да, там она у меня на стоянке под открытым небом стоит. 

Но я, даже будучи мерзлячкой, сильно не мерзну в салоне, прогревается быстро. 

А вот 15 минут оставлять машину включенной - это хорошо с точки зрения этой статьи? 

«Любой снег, забивающий выхлопную трубу, может убить вас. Начинайте чистку снега именно с осмотра трубы. Это стоит делать еще до того, как вы заведете автомобиль», — рекомендует эксперт Крис ДиБелл.

Mom, 1-year-old killed by carbon monoxide as dad clears snow

https://www.washingtonpost.com/news/morning-mix/wp/2016/01/25/everybody-cry-mom-1-year-old-killed-by-carbon-monoxide-as-dad-clears-snow/

а, да, знаю))) просто название не знала))) тоже думала приобрести, просто моя машина в гараже стоит, так что особого дискомфорта по прогреву не испытываю. Вот когда с работы еду- эт да, там она у меня на стоянке под открытым небом стоит. 

Но я, даже будучи мерзлячкой, сильно не мерзну в салоне, прогревается быстро. 

А вот 15 минут оставлять машину включенной - это хорошо с точки зрения этой статьи? 

я даже не читал статью. ну эти 15 минут я написал для примера по оборудованию. а по опыту могу сказать. что когда обороты падают до 7-8.5, уже можно ехать. в начале, когда только заводишь двигатель, ОБОРОТЫ около 15. через 2-3 минуты можно ехать. 

Двигатель работает мягче. 

мои обороты долго остаются на уровне 10, значит надо подождать?

мои обороты долго остаются на уровне 10, значит надо подождать?

Анна джан, марка СССР или ино? 10 -это  нормуль.

10 tozhe normul ne parsya)) A tak vsyo zavisit ot sostoyaniya avto.. ot mnogoggo.. ot zazhigania, injektora do sostoyaniya vixlopov..) Vsyo ok. Paru minut grey mashinu. Vreda ne budet.   

понятно)) ну я так и делаю в общем-то, пару минут- максимум))

• Upvote 1

есть специальные устройства, не помню марку, на вольво часто ставят, когда запускается отдельный, специальный двигатель для прогрева. 

давно об этом читал... но все равно прогреваю.. по собственным ощущениям так лучше..пока все нормально.. по крайнем мере хотя бы до 50 греть лучше

сегодня попробовал через минуту поехать.. ИМХО  по моим ощущениям так хуже и бензина наоборот больше уходит..надо по мне дожидаться чтобы хотя бы обороты упали

сегодня попробовал через минуту поехать.. ИМХО  по моим ощущениям так хуже и бензина наоборот больше уходит..надо по мне дожидаться чтобы хотя бы обороты упали

Не читал статью, приведенную Анной ДЖАН, но могу сказать, что все расчетные характеристики ДВС(мощность, крутящий момент в рабочем диапазоне частот, ресурс, проводятся при устоявшемся тепловом режиме, при температуре СОЖ 80 - 105 градусов по цельсию.

..надо по мне дожидаться чтобы хотя бы обороты упали

ну это само собой

а как они упадут за 30-60 секунд?

у меня с этим четко. примерно 15 сек хоть зимой хоть летом одинаково и четко выравнивается.

Որո՞նք են նվազ նշանակության իրավախախտումները 2016-02-14 / 

Եթե կատարված վարչական իրավախախտումը նվազ նշանակություն ունի, գործը վճռելու համար լիազորված մարմինը (պաշտոնատար անձը) կարող է խախտողին ազատել վարչական պատասխանատվությունից և բավարարվել բանավոր դիտողությամբ: Այն դեպքերում, երբ ճանապարհային երթևեկության կանոնի խախտումն ամրագրվել է տեսանկարահանման կամ լուսանկարահանման միջոցով, վերոնշյալ հոդվածի առաջին մասով սահմանված կարգը կարող է կիրառվել նաև վերադասության կարգով բողոքարկման վարույթի ընթացքում: Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքի 124-րոդ հոդվածի (Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից ճանապարհային երթևեկության կանոնները խախտելը) հետյալ կետերը համարվում են նվազ նշանակության՝

1. Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից ճանապարհային նշանների կամ ճանապարհային գծանշումների պահանջները չկատարելը` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով:

2. Տրանսպորտային միջոցների երթևեկության հակադիր հոսքերն իրարից բաժանող գծանշումների պահանջները չկատարելը` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:

5. Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից խաչմերուկների անցման կանոնները խախտելը` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով:

7. Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցների կանգառի կետերի անցման կանոնները խախտելը` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկի չափով:

9. Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից երթևեկությունն սկսելու կամ մանևր կատարելու, ինչպես նաև հետընթաց վարման կանոնները խախտելը` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով:

12. Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից արտաքին լուսային սարքերից օգտվելու կանոնները խախտելը` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկի չափով:

13. Ճանապարհային երթևեկության կանոններով նախատեսված դեպքերում տրանսպորտային միջոցի հեռահար լույսը մոտակայի չփոխարկելը կամ արգելված դեպքերում հեռահար լույսերով տրանսպորտային միջոցը վարելը` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի տասնապատիկի չափով:

19. Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից ձայնային ազդանշանի կիրառման կանոնները խախտելը` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով:

21. Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից կանգառի և (կամ) կայանման կանոնները խախտելը` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով:

25. Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից (բացառությամբ ուղևորների կանոնավոր փոխադրումներ իրականացնող տրանսպորտային միջոցների վարորդների) ընդհանուր օգտագործման տրանսպորտային միջոցների կանգառի կետի տարածքում կանգառ կատարելը կամ կայանելը կամ երթևեկելի մասի եզրին ոչ զուգահեռ կայանելը (բացառությամբ օրենսդրությամբ թույլատրված դեպքերի)` առաջացնում են տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով:

30. Տրանսպորտային միջոցների վարորդների կողմից բեռների փոխադրման կանոնները խախտելը` առաջացնում է տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հնգապատիկի չափով:

Նույն օրենսգրքում ասվում է. Եթե վերոնշյալ հոդվածի 1-ին, 2-րդ, 5-րդ, 7-րդ, 9-րդ, 12-րդ, 13-րդ, 19-րդ, 21-րդ, 25-րդ (միայն կանգառ կատարելու մասով) կամ 30-րդ մասերով նախատեսված վարչական իրավախախտումը, վերոնշյալ հոդվածին համապատասխան, ունի նվազ նշանակություն, ապա անձը համարվում է նախազգուշացված, և լիազորված մարմինը (պաշտոնատար անձը) վարչական պատասխանատվության միջոց չի կիրառում: «Հոծ գիծ» (այդ թվում՝ «Կանգ-գիծ») գծանշման պահանջները չկատարելու համար վերոնշյալ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված վարչական իրավախախտումն ունի նվազ նշանակություն այն դեպքում, երբ տրանսպորտային միջոցի առջևի կամ կողային երկու անիվներն ամբողջությամբ չեն հատել գծանշումը, և դրա հետևանքով երթևեկության մյուս մասնակիցների համար խոչընդոտ կամ վթարային իրադրություն առաջացնելու ակնհայտ վտանգ չի ստեղծվել, ինչպես նաև այն դեպքում, երբ իրավախախտումն անխուսափելիորեն կատարվել է երթևեկության այլ մասնակցի գործողության կամ անգործության պատճառով:

Ճանապարհային նշանների պահանջները չկատարելու համար վերոնշյալ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված վարչական իրավախախտումն ունի նվազ նշանակություն այն դեպքում, երբ իրավախախտումն անխուսափելիորեն կատարվել է երթևեկության այլ մասնակցի գործողության կամ անգործության պատճառով: Տրանսպորտային միջոցների երթևեկության հակադիր հոսքերն իրարից բաժանող գծանշումների պահանջները չկատարելու համար վերոնշյալ հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված վարչական իրավախախտումն ունի նվազ նշանակություն այն դեպքում, երբ տրանսպորտային միջոցի անիվներից ոչ մեկն ամբողջությամբ չի հատել գծանշումը, և դրա հետևանքով երթևեկության մյուս մասնակիցների համար խոչընդոտ կամ վթարային իրադրություն առաջացնելու ակնհայտ վտանգ չի ստեղծվել, ինչպես նաև այն դեպքում, երբ իրավախախտումն անխուսափելիորեն կատարվել է երթևեկության այլ մասնակցի գործողության կամ անգործության պատճառով: Վերոնշյալ հոդվածի 5-րդ, 7-րդ, 9-րդ, 12-րդ, 13-րդ, 19-րդ կամ 30-րդ մասերով նախատեսված վարչական իրավախախտումն ունի նվազ նշանակություն այն դեպքում, երբ դրա հետևանքով երթևեկության մյուս մասնակիցների համար խոչընդոտ կամ վթարային իրադրություն առաջացնելու ակնհայտ վտանգ չի ստեղծվել, ինչպես նաև այն դեպքում, երբ իրավախախտումն անխուսափելիորեն կատարվել է երթևեկության այլ մասնակցի գործողության կամ անգործության պատճառով: Վերոնշյալ հոդվածի 21-րդ և 25-րդ մասերով (միայն կանգառ կատարելու մասով) նախատեսված վարչական իրավախախտումն ունի նվազ նշանակություն այն դեպքում, երբ կանգառը կատարվել է միայն ուղևորների նստելու կամ իջնելու նպատակով, չի գերազանցել մեկ րոպե ժամանակահատվածը, և դրա հետևանքով երթևեկության մյուս մասնակիցների համար խոչընդոտ կամ վթարային իրադրություն առաջացնելու ակնհայտ վտանգ չի ստեղծվել: Իրավաբան.net 

Ամբողջական հոդվածը կարող եք կարդալ այս հասցեով՝ http://iravaban.net/116224.html 

© iravaban.net կայք

On 28.01.2016 at 10:17 AM, SUM said:

есть специальные устройства, не помню марку, на вольво часто ставят, когда запускается отдельный, специальный двигатель для прогрева. 

Webasto. 

Не только на Вольво. Дорогая вещь, в Польше около 4-5 тыс. евро может стоить.

Удобная прежде всего для водителей грузовиков и бусиков, ночью не замёрзнешь. А так для прогрева машины зимой, если не севернее Москвы живёшь то смысле нет, слишком дорого.